بستن

آموزش جامع صفر تا صد آموزش راه اندازی رستوران

آموزش جامع صفر تا صد آموزش راه اندازی رستوران

برای دریافت آموزش راه اندازی رستوران می باید به سراغ یکی از تیم های حرفه ای این حوزه رفته و تمام پایه کار را با این تیم حرفه ای شروع کنید.

شما در ابتدای راه جلسات مشاوره راه اندازی رستوران را با تیم تخصصی برگزار کرده و به طور مبسوط آن چه از منابع در اختیار دارید و چیزهایی که می خواهید را شرح خواهید داد.

در واقع تیم راه اندازی رستوران باید به درستی درک کند که انتظار شما از رستورانی که قصد راه اندازی آن را دارید چگونه است؟

سپس فضایی که در اختیار دارید را برآورد کرده و طراحی های مختلفی را که در فضای مکان رستوران امکان برپایی دارند، به شما ارائه می کنند.

دقت داشته باشید که با توجه به فضایی که در اختیار دارید، تنها گونه های خاصی از چیدمان و طراحی داخلی امکان پذیر خواهند بود؛ و شما نمی توانید توقع داشته باشید که هر آن چه در ذهن آورده اید درست منطبق با فضا قرار بگیرد.

در صورتی که بخواهید اصول دیوارکشی و تقسیم فضا را قربانی مدل ذهنی خود از رستوران کنید، به حتم در نهایت با رستورانی دلگیر و معذب روبرو خواهید شد.

جداسازی آشپزخانه و سالن رستوران

مهم ترین انتخابی که در این مرحله صورت می گیرد، جداسازی آشپزخانه و سالن رستوران است. همان اندازه که سالن رستوران مهم بوده و نیازمند این هستیم که کاملا دلباز و برای مشتریان خوشایند باشد، آشپزخانه صنعتی نیز اهمیت دارد.

اگر بخواهیم تمام فضای رستوران را به سالن اختصاص داده و آشپزخانه را به شکلی جمع و جور و سرهم بندی رها کنیم، نباید در نهایت انتظار معجزه از درون این آشپزخانه را داشته باشید.

آشپزخانه رستوران قلب تپنده ی آن به شمار رفته و اگر انتظار دارید منوی رستورانی تان زبان زد و ممتاز باشد، باید به آشپزخانه رستوران کاملا رسیدگی کرده و در اختصاص فضا و خرید تجهیزات رستوران خساست به خرج ندهید.

پس از اختصاص فضا به سالن رستوران، آشپزخانه، میز پذیرش، سرویس های بهداشتی و غیره، نوبت به طراحی چیدمان داخلی می رسد.

 

طراحی چیدمان داخلی و دکوراسیون رستوران

البته این قدم تنها به طراحی اختصاص می یابد و قرار نیست به واقع وسایل و تجهیزات را به داخل رستوران بیاوریم. اما به دلیل این که در مرحله ی بعد قرار است تاسیسات شروع شده و نورپردازی و دیوارکشی ها انجام شود، باید ابتدا طراحی داخلی و جای دهی تجهیزات رستوران را به طور کامل و دقیق پی بگیریم.

پس از انتخاب فضای مناسب سالن، آشپزخانه و… نوبت به جای دهی تجهیزات روی کاغذ می رسد. شما باید به طور دقیق فهرستی از تجهیزات لازم آشپزخانه رستوران که قصد خرید آن ها را دارید، تهیه کرده و جای تمام دیگ ها و فرها را مشخص کنید. ظرفشویی باید در جای خود باشد و محل شیرهای آب و هودها معین باشد.

همین طور در سالن رستوران جای تمام میز و صندلی های رستوران باید تعیید شود، زیرا برای سیم کشی و نورپردازی باید محل دقیق میزهای رستورانی را بدانیم.

 

تاسیسات رستوران

از این مرحله عبور کرده و به بخش تاسیسات می رسیم. در تاسیسات رستوران باید انشعابات گاز، انشعابات آب سرد، آب گرم و فاضلاب مشخص شده و راه اندازی شوند. همین طور سیم کشی، خروجی های برق و پریز و… نیز باید با دقت و ظرافت انجام شوند.
برای رعایت زیبایی و دکوراسیون داخلی رستوران مایل نیستیم که هیچ یک از سیم کشی ها و لوله کشی ها روکار بوده و نمود بیرونی داشته باشند.

خرید تجهیزات رستوران

اکنون زمان خرید تجهیزات رستوران طبق قرار قبلی و مطابق با فهرستی که تعیین کرده بودیم رسیده است. شما ممکن است در این مرحله پس از دریافت مشاوره و بررسی های جدید بخواهید برندهای مورد نظر خود را تغییر داده و یا از وسایل نو به تجهیزات دست دوم یا بالعکس روی بیاورید. این موضوعی نیست که مشکل ساز شود، اما نباید چیزی بدون بررسی حذف یا اضافه شود، چون ممکن است به طور کلی معادلات طراحی شده ی قبلی را بر هم بریزد.
پس از خرید تجهیزات و جایگذاری آن ها در محل هایی که از قبل تعیین شده است، نوبت به طراحی منو می رسد.

 

طراحی منو رستوران

البته شما قبل از این به کمک مشاوران در مورد غذاها و دسرهایی که در منوی رستورانتان جای دارند به اجماع رسیده اید؛ زیرا تنها با قطعی بودن موارد داخل منو قادر به انتخاب تجهیزات آشپزخانه صنعتی رستوران بوده اید.

اما حالا زمان طراحی منویی جذاب و درخور فضای رستوران از راه رسیده است. اگر دیوارهای رستوران و رنگ بندی داخلی آن سفید و سبز است، توصیه می کنیم که حتما در منوی رستوران نیز از این رنگ ها استفاده کنید. منوی رستوران شما باید به نحوی رنگ بندی شده باشد که اگر کسی تنها منو را دیده باشد، با عبور از مقابل رستوران شما این منو را به یاد آورده و ارتباطش با رستورانتان را متوجه شود.

به علاوه استفاده از تصاویر جذاب غذاها و ذکر مواد تشکیل دهنده در جلب اعتماد و گرایش مشتری ها موثر واقع خواهد افتاد.

آموزش پرسنل رستوران

آموزش پرسنل رستوران نیز یکی از مراحل مهم راه اندازی ست که نباید به هیچ وجه آن را دست کم گرفت. اگر می خواهید مشتری هایی که در آینده به رستورانتان می آیند با خوشحالی و رضایت از رستوران خارج شده و دوباره به آن جا بازگردند، باید کادر رستوران خود را تحت آموزش های حرفه ای برخورد با مشتری قرار داده و به هیچ وجه این بخش از کار از قلم نیندازید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.